Många tror att för att ha en ätstörning så måste du också ha en mager eller mycket smal kropp. Men i verkligheten är de allra flesta med en ätstörning varken magra eller supersmala, tvärtom är de ofta normal- eller överviktiga. Att leva med en ätstörning som till exempel bulimi eller anorexi, är jobbigt både psykiskt och fysiskt - men det finns hjälp att få.
Anpassad vård utifrån dina behov
Bulimi, anorexi, ortorexi, hetsätning, kräkningar, matmissbruk, kroppsfixering. Här på Capio Ätstörningscenter träffar vi människor med olika ätstörningar varje dag. Varje människa är unik och har olika bakgrund, olika kroppsformer och väger olika mycket. Vi träffar både tjejer och killar, unga och gamla.
Vi är specialiserade på att behandla ätstörningar och finns här för dig som vill ha hjälp att må bättre och som vill hitta verktyg för att förändra just din situation. Vi utgår alltid utifrån dig och tillsammans planerar vi din framtida vård. Vi vägleder och hjälper dig som vill komma tillrätta med din ätstörning.
För den som är barn under 18 år och lider av en ätstörning är behandlingsmetoden samma som för vuxna. Behandlingen anpassas efter utvecklingsnivå och är man barn är i regel alltid föräldrarna inblandade i behandlingen.