Vård online
Vård online

Capio Artro Clinic Rehab Sophiahemmet

Välkommen till Capio Artro Clinic Rehab Sophiahemmet - Sveriges ledande idrottsskadeklinik. Vårt mål är att du ska komma tillbaka till önskad aktivitetsnivå efter en skada.

Patient utför rehabilitering med fysioterapeut

Sök vård

Bli patient

Vi tar främst emot dig med skada som uppkommit i samband med idrott eller motion.

Chatta med oss

Få rådgivning och hjälp direkt via vår chatt.

Kontakta oss

Vill du boka om en tid eller behöver du hjälp med något annat? Tveka inte att kontakta oss.

Hitta hit

Kliniken ligger naturskönt vid Sophiahemmet i centrala Stockholm. Det är lätt att ta sig hit från alla delar av stan.

På Capio Artro Clinic Rehab har vi stor erfarenhet av ortopediska besvär. Vi är också Sveriges största klinik för omhändertagande av idrottsskador. Vårt mål är att du ska kunna komma tillbaka till önskad aktivitetsnivå efter en skada.

I vissa fall kan träning/rehab räcka som behandling för dina besvär helt och hållet, i andra fall ses det som en komplettering till din operation. Genom att träna upp styrka och rörlighet har du bättre förutsättningar till ett lyckat resultat av din operation.

Våra fysioterapeuter har hög kompetens inom fysisk aktivitet, idrottsmedicin, ortopedi och ortopedisk manuell terapi (OMT).

Vi hjälper dig med

Våra medarbetare

Christina Mikkelsen

Enhetschef, Med Dr, Leg. fysioterapeut

Specialist inom: Fysisk aktivitet och idrottsmedicin. Inriktning: Idrottsmedicin

christina.mikkelsen@capio.se08-406 26 96

Mia Forsberg

Gymansvarig och personlig tränare

mia.forsberg@capio.se08-406 24 48

Fredrika Välitalo

Rehabiliteringskoordinator

artro.rehab@capio.se

Anna Holmström

Rehabiliteringskoordinator

artro.rehab@capio.se

Agneta Enblad

Leg. fysioterapeut

Inriktning: Idrottsmedicin, OMT, Alpint

agneta.enblad@capio.se08-406 26 26

Alexandra Weigl

Leg. fysioterapeut

Inriktning: Idrottsmedicin, golf, alpint

alexandra.weigl@capio.se08-406 26 21

Andreas Andersson

Leg. fysioterapeut, MSc

Specialist fysisk aktivitet och idrottsmedicin. Inriktning: Idrottsmedicin, handboll

andreas.andersson@capio.se08-406 26 98

Anna Ernstgård

Leg. fysioterapeut, MSc

Specialist fysisk aktivitet och idrottsmedicin Inriktning: Idrottsmedicin

anna.ernstgard@capio.se08 - 406 25 09

Annica Näsmark

Leg.fysioterapeut, CSPT

Inriktning: Idrottsmedicin, OMT, fotboll, golf

annica.nasmark@capio.se08-406 26 99

Annki Brattsell

Leg. fysioterapeut, MSc, CSPT

Specialist OMT (Ortopedisk Manuell Terapi) Inriktning: Idrottsmedicin, OMT

annki.brattsell@capio.se08-406 24 46

Anton Olofsson

Leg. fysioterapeut

Inriktning: Idrottsmedicin

anton.olofsson@capio.se08-406 26 32

Erica Svensson

Leg. fysioterapeut

Inriktning: idrottsmedicin

erica.svensson@capio.se08-406 24 42

Eva Hardell

Leg. fysioterapeut, MSc

Specialist ortopedi Inriktning: Ortopedi, idrottsmedicin

eva.hardell@capio.se08-406 26 94

Fia Bringby

Leg. fysioterapeut, MSc, CSPT

Specialist fysisk aktivitet och idrottsmedicin. Inriktning: Idrottsmedicin, alpint, hockey

fia.bringby@capio.se08-406 26 93

Fredrik Cederlöf

Leg. fysioterapeut, MSc

Inriktning: Idrottsmedicin

fredrik.lindqvist@capio.se08-406 22 29

Helen Nordström

Leg. fysioterapeut, MSc

Specialist ortopedi Inriktning: Idrottsmedicin

helen.nordstrom@capio.se08-406 22 27

Henrik Lydén

Leg. fysioterapeut, MSc

Specialist fysisk aktivitet och idrottsmedicin. Inriktning: Idrottsmedicin

henrik.lyden@capio.se08-406 26 82

Helena Wallmark Gabrielsson

Leg. fysioterapeut, MSc

Specialist ortopedi. Inriktning: Idrottsmedicin, gruppträningsinstruktör

helena.gabrielsson@capio.se08-406 24 43

Heléne Bonnevier

Leg. fysioterapeut, MSc

Specialist OMT (Ortopedisk Manuell Terapi)

helene.bonnevier@capio.se

Ida Kindlund

Leg. fysioterapeut, MSc, CSPT

Specialist fysisk aktivitet och idrottsmedicin. Inriktning: Idrottsmedicin, alpint

ida.engstrom@capio.se

Jessica Svensson

Leg. fysioterapeut, MSc

Specialist OMT (Ortopedisk Manuell Terapi) Inriktning: Idrottsmedicin, OMT

jessica.svensson@capio.se08-406 24 40

Lena Boman

Leg. fysioterapeut, MSc

Specialist fysisk aktivitet och idrottsmedicin.Inriktning: Ortopedi

lena.boman@capio.se08-406 25 28

Linda Wretman

Leg. fysioterapeut, MSc

Specialist ortopedi Inriktning: Ortopedi, idrottsmedicin.

linda.wretman@capio.se

Madeleine Öun

Leg. fysioterapeut

Inriktning: Idrottsmedicin

madeleine.oun@capio.se08-406 26 80

Malin Nilsson

Leg. fysioterapeut, MSc

Inriktning: Idrottsmedicin

malin.nilsson2@capio.se08 - 406 26 29

Maria Werin

Leg. fysioterapeut, MSc

Specialist OMT (Ortopedisk Manuell Terapi) Specialist inom idrottsmedicin och fysisk aktivitet Inriktning: Idrottsmedicin, OMT, simhopp

maria.werin@capio.se08-406 26 28

Maria Wiker

Leg. fysioterapeut, MSc

Specialist fysisk aktivitet och idrottsmedicin Inriktning: Idrottsmedicin, fotboll

maria.wiker@capio.se08-406 26 95

Marianne Thorwid

Leg. fysioterapeut, MSc, CSPT

Specialist fysisk aktivitet och idrottsmedicin Inriktning: Idrottsmedicin

marianne.thorwid@capio.se08-406 26 27

Melanie Svensson

Leg. fysioterapeut

Inriktning: idrottsmedicin

melanie.svensson@capio.se08-406 26 97

Mikael Renberg

Leg. fysioterapeut, MSc

Specialist fysisk aktivitet och idrottsmedicin Inriktning: Idrottsmedicin

mikael.renberg@capio.se08-406 24 58

Sara Broby

Leg. fysioterapeut, MSc

Specialist fysisk aktivitet och idrottsmedicin Inriktning: Idrottsmedicin

sara.broby@capio.se08-406 24 49

Simon Håkansson

Leg. fysioterapeut

Inriktning: Idrottsmedicin

simon.hakansson@capio.se08-406 27 09

Tobias Wörner

Med Dr, Leg. fysioterapeut, MSc

Specialist fysisk aktivitet och idrottsmedicin Inriktning: Idrottsmedicin, tyngdlyftning, fotboll

tobias.worner@capio.se08-406 24 41

Viktor Granlund

Leg. fysioterapeut

Inriktning: Idrottsmedicin

viktor.granlund@capio.se08-406 25 11

Åsa Lönnqvist

Leg. fysioterapeut, MSc

Specialist fysisk aktivitet och idrottsmedicin. Inriktning: Idrottsmedicin, fotboll

asa.lonnqvist@capio.se08-406 24 44

Våra andra mottagningar

Capio Artro Clinic Gym

Capio Artro Clinic Sophiahemmet

Capio Artro Clinic Rehab Globen

Kontakta oss

På uppdrag av Region Stockholm